5 tipů jak efektivně procvičovat slovíčka
Učíte se cizí jazyk a s každou lekcí vám přibývají nová slovíčka. Po chvíli je jich tolik, že se v té záplavě začnete ztrácet, o zapomínání ani nemluvě. Ačkoliv se snažíte lekce opakovat a občas zabrousíte i do lekcí dávno minulých, nejde připomenout úplně všechno. A přitom byste rádi, na slovní zásobě přeci jen všechno stojí. Jak slovíčka efektivně procvičovat, abyste si pamatovali co nejvíce a přitom vás to bavilo?
Jak procvičovat slovíčka, aby opravdu zůstala v hlavě
1. Flashcards neboli kartičky
Skvělou metodou na procvičování slovíček jsou určitě tzv. flashcards neboli kartičky se slovy. Vyrobit si je můžete buď online (například na stránce https://quizlet.com/create-set) anebo hezky postaru z papíru. Stačit vám k tomu jen pár čistých archů a tužka – na jednu stranu kartičky napište slovo česky a na druhou stranu cizí slovo. Poté jednu za druhou nebo úplně namátkově kartičky otáčejte a zkoušejte svou paměť.
Nebojte se při výrobě popustit uzdu fantazii, zvláště jste-li vizuální typy – místo psaných slov použijte obrázky, zvýrazňujte slova barvami, lepte si na kartičky cokoliv, co vám pomůže si dané slovo zapamatovat. Je to jen a jen na vás :-).
Tip pro odvážné – učíte-li více jazyků, můžete si napsat slovíčka ve dvou cizích jazycích a trochu si to okořenit, např. anglicky a španělsky! A pokud jste hravé povahy, vytvořte si PEXESO a hledejte odpovídající protiklady.
2. Procvičujte slovíčka při procházce
Váže se vaše slovní zásoba na nějaká konkrétní témata? Třeba budovy, části města, přírodu, nábytek, výbavu domácnosti, sporty či barvy? Není nic lepšího, než si udělat “studijní” procházku, při které si vše důležité zopakujete. Vyrazte do města, do parku anebo se jen tak procházejte po bytě a při tom popisujte, co kolem vidíte! Jestli něco neznáte nebo si nemůžete vzpomenout, dohledejte v poznámkách, slovníku anebo později s lektorem! 🙂
3. Udělejte si seznam slovíček a pište, mluvte, procvičujte
Potřebujete se naučit slovíčka k nějakému konkrétnímu tématu anebo rovnou celý seznam nových slov? Zapište si je na papír a v klidu si je projděte. Poté seznam schovejte, vezměte si čistý papír a zkuste zpětně napsat co nejvíce slov, která jste si ze seznamu zapamatovali. Nevadí, když nebudou všechna, každé se počítá a každé je skvělé! Záhy se klidně posuňte dál a každé slovo zkuste použít ve větě, kterou si řeknete nahlas nebo ji rovnou zapíšete.
4. Mějte slovíčka na očích
V jednoduchosti je krása. Pokud vám dělají problémy nějaká konkrétní slovíčka, napište si je na kousek papíru (ideálně na lepící štítek) a dejte si je někam “na oči”, kde na ně dobře uvidíte. Za malou chvíli se vám vryjí do paměti, i kdybyste nechtěli 🙂
5. Tvořte při procvičování slovíček asociace
Pokud se vám některá slova pletou a často je mezi sebou zaměňujete, zkuste vymyslet větu, ve které obě slova použijete (vůbec nemusí dávat smysl). Například „You can drink coffee in a café“ nebo „When you lose weight, your clothes become loose“. Rozdíl mezi danými slovíčky se zviditelní a vy je lépe pochopíte. Díky tomu si na ně příště snadněji vzpomenete a přiřadíte jim ten správný význam.
Našli jste tu správnou metodu tak akorát pro vás? Tak hurá do toho! 🙂
A pokud máte nějaký svůj tip nebo vychytávku na opakování a trénování slov, určitě se s námi o ní podělte, rozhodně nás zajímá!