Učit se cizí jazyk a zároveň zachraňovat oceán? Jde to! - Telf
Blog

Učit se cizí jazyk a zároveň zachraňovat oceán? Jde to!

Víte, jak se nejlépe naučíte cizí jazyk? Tím, že jím budete aktivně mluvit. Aspoň pár slov denně, klidně i s nějakými chybami a úplně nejlépe tam, kde vás prostě hodí do vody. Třeba v takové Indonésii. Ta je totiž pro jazyky jako dělaná a stejně tak i pro pomáhání přírodě.

Cesta za jazyky i za přírodou

I proto si Indonésii vybrala za svůj cíl skupina nadšenců pod vedením Milana Jeglíka, který se stal hlavním iniciátorem založení spolku Prales dětem. Jednou z jeho bohatých aktivit, věnovaných primárně ochraně přírody, je i projekt Blue life, s jehož pomocí se spolek snaží přispět k očistě oceánů od plastového odpadu. Právě plastovým znečištěním totiž Indonésie trpí a spolu s ní i celý mořský ekosystém.

Projekt Blue life se toto snaží změnit a od roku 2017 věnuje maximální úsilí jednak aktivnímu čištění indonéského pobřeží, jednak intenzivnímu vzdělávání zdejších obyvatel, jejichž zapojení do odpadové a recyklační logistiky pomáhá situaci významně zlepšovat.

V obou případech jsou přitom nesmírnou pomocí mezinárodní dobrovolníci, kteří do Indonésie díky projektu Blue life přijíždí, aby se vrhli do vod Indického oceánu a zbavili ho pár tun odpadu. Svou prací odpad pomáhají reálně likvidovat a zároveň jdou příkladem domorodým obyvatelům. 

Projekt Blue Life

Vytváření jazykově pestré komunity na pobřeží

Na pobřeží Sumatry se tak pod záštitou projektu vytváří mezinárodní komunita lidí, které pojí nadšení pro ochranu přírody a kteří jsou ochotni aktivně pomáhat. Mnohým z nich se přitom otevřou oči až po samotném příjezdu, poté co každý den stráví dlouhé hodiny sběrem plastových odpadků, které zahlcují zdejší pláže. A na druhý den můžou začít zase od začátku. 

Ve stejné chvíli jsou však stále součástí této pestře namíchané komunity, která se domlouvá různými jazyky a mnohdy se díky tomu jen tak lehce nedomluví. Hlavně když dojde na komunikaci s domorodými obyvateli. Ze základny Blue life to tak trochu dělá Babylónskou věž, zároveň však jde o ideální místo pro studium cizích jazyků! 

Aktivním užíváním jazyka se člověk naučí nejvíce

Přesně to si řekla i Ula, zakladatelka naší jazykové školy, když se s projektem Blue life před pár lety seznámila. A bez váhání sbalila batoh a vyrazila vstříc indonéskému pobřeží. Bylo jí totiž jasné, že je to nejen skvělá příležitost udělat něco užitečného, ale také zlepšit své jazykové dovednosti a to přímo v tomhle bublajícím jazykovém kotli.

Projekt Blue Life

V Indonésii totiž takhle probublává přes 700 různých jazyků. Ano, čtete správně – 700! Jen pro srovnání, v Evropě se aktuálně používá jen asi 225 jazyků. Na samotné Sumatře je to pak 52 jazyků. A víte co? Lidé zde spolu i přesto normálně žijí a zcela běžně komunikují, všem jazykovým bariérám navzdory. Ukazuje se totiž, že tyhle bariéry bývají často jen zdánlivé. Protože když lidé potřebují, vždycky se domluví. A to i ve chvílích, kdy sami přijíždíte poprvé do neznámé země, třeba právě do takové Indonésie. 

V takové situaci vždy pomůže, když se předem naučíte aspoň pár slov hlavního jazyka, což je slušné a užitečné zároveň. Ulehčí vám to komunikační začátky, které budou díky těm pár slovům jednodušší a vy se brzy začnete učit. S každým novým slovem, s každou další chybou i každým novým úspěchem si budete jazyk osvojovat a naprosto přirozenou cestou se vám bude vrývat pod kůži. 

Ať už budete sbírat odpad anebo vyrazíte na cestu do vesnice, při nákupu večeře, při debatách s ostatními, při hraní si s místními dětmi – při tom všem budete trénovat řeč, aniž byste o tom věděli. A měsíc pořádné dřiny, té fyzické i jazykové, vám přinese zasloužené výsledky.

Smysluplná podpora 

Úplně stejná je i výuková metoda Telfu. I my věříme, že jen když budete aktivní a nebudete se bát mluvit, každý den aspoň na pár minut, když si to prostě reálně zažijete, budete se učit mnohem lépe a posune vás to ohromně dál. Stejně jako Ulu posunula její indonéská zkušenost. 

A protože to všechno má smysl, protože jde pomáhat přírodě a učit se jazyk a učit se jazyk a pomáhat přírodě, rozhodla se Ula i s celým Telfem projekt Blue Life opět podpořit. A vy můžete také! Až do 31. května totiž Telf pošle z každého nově zakoupeného kurzu 15% z jeho ceny právě na podporu činnosti Blue Life.

Tak neváhejte, buďte aktivní a podpořte sebe i přírodu. A my se na vás budeme těšit při studiu vašeho oblíbeného jazyka☺️.

Prales dětem