MMA – akce, vášeň, vyšší vnitřní záměr a cizí jazyky - Telf
Blog

MMA – akce, vášeň, vyšší vnitřní záměr a cizí jazyky 

MMA a cizí jazyky

Jste profesionální MMA zápasník, jak to souvisí s cizími jazyky? 

Necelé dva roky jsem působil v Německu, kde jsem také trénoval MMA a zápasil. Na své manažerské pozici jsem hovořil anglicky a tento jazyk jsem si v Německu také zdokonaloval.  ,,Mluva, kterou člověk používá, je naše prezentace a němčina byla mou bariérou.”  

Brzy jsem pochopil, že znát i pár slov z jazyka v zemi, do které jsem přijel, stačí k tomu, aby ke mně lidé byli přátelštější, vlídnější a byli mi více nápomocní. Tehdy jsem se začal věnovat i němčině.  

Cesta k MMA byla o vlastním překonání 

  Bojová umění vnímám tak trochu mužsky, měl jsem potřebu sebedisciplíny a vnitřního rozvoje. Před 9 lety jsem začal trénovat japonské Ju-Jitsu a po 6 letech cítil potřebu překonat sám sebe, jít proti svým strachům. Ze souboje jsem měl vždy respekt, ale říkal jsem si, jak lépe mohu odbourat strach než jít přímo do klece.   

Z malého města až pod reflektory kamer 

Můj první trénink v MMA byl v Třinci v Draculinu, tam odstartovaly i mé první zápasy. Později jsem se přihlásil do Reality show: I am fighter. Tam jsem zhruba z 2500 lidí skončil 2. ve své střední váhové kategorii, což tak trochu urychlilo mé působení v roli profesionálního MMA zápasníka.  

MMA zápasy a cizí jazyky

Máte nějaký recept na to, jak uspět v zaměstnání, sportu či při učení jazyků? 

Úspěch je pro mě výhra, ale i prohra. Důležitá je především akce, vášeň a vyšší vnitřní záměr. Pokud chcete dosáhnout svých cílů a snů, potřebujete trénink, pravidelnost, pevnou vůli a krok po kroku jít dál.  Na této cestě je důležité vnitřní naplnění, radost a musí vás to prostě bavit.  

Proč jste se rozhodl přihlásit do našeho kurzu jazyků po telefonu a následně s námi spolupracovat? 

Plynule hovořím anglicky, polsky, a jak jsem už zmiňoval, v základu se domluvím německy. Jsem člověk, který má potřebu na sobě neustále pracovat, a proto jsem se toužil zdokonalit v obchodní angličtině, kterou mohu následně využít v profesi realitního makléře.  

Výuka po telefonu pro mě byla jasná volba, protože pravidelná aktivní komunikace 10 minut denně pro mě byla časově přijatelná. Lektorka byla velmi ochotná, během našich lekcí jsem se naučil spoustu nových frází a kurz mě zaujal natolik, že jsem se rozhodl navázat spolupráci a dostat tak Vaše kurzy více do povědomí sportovců, mých sledujících a známých.  

Co vy a talent? Studenti nám často říkají, že na jazyky nemají talent. 

Dle mého názoru vytrvalostí a pílí může člověk dosáhnout svých cílů. Pokud je někdo líný, nikdy nedojde tak daleko, přestože je velmi talentovaný. Tak to vidím i s učením jazyků. Pravidelně jít krok po kroku kupředu tak, aby Vás to bavilo. 

MMA zápas a cizí jazyky

A jaký tedy máte cíl v MMA vy?  

Za ten považuji vyhrát titul v nějaké světové či evropské organizaci typu KSW v Polsku. Chci dokázat, že nezáleží na tom, odkud pocházíte, ale i přesto máte možnost dosáhnout čehokoliv.  

MMA či jiný profesionální sport a cizí jazyk – musím, nebo ne?  

Pokud se chci nechat inspirovat v tom, co dělám, nemohu se omezovat pouze na mateřský jazyk.  Sebevzdělávání, rozhovory pro média, komunikace s lidmi a cestování, všude tam potřebujete jazyk aktivně používat. Pokud se chci dobře prezentovat jako zápasník MMA, je jen v mém zájmu se jazyky naučit a neusnout na vavřínech.  

Jak jste skloubil naše kurzy jazyků po telefonu s běžným pracovním dnem?  

Ráno i večer trénuji, během dne mám schůzky, prohlídky a komunikuji s klienty. Vzhledem k tomu, že mám telefon stále u sebe, desetiminutový hovor každý den odpoledne pro mě nebyl problém.  

Co byste vzkázal tomu, kdo rozhovor dočetl až do konce?  

Nikdy není pozdě začít trénovat jakoukoli činnost. Miřte tam, kam vás vede srdce, ať už ve sportu, nebo kdekoli v zaměstnání. Tomu, kdo zrovna neboduje v cizích jazycích, bych rád doporučil výuku po telefonu s Telfem, který se zaměřuje i na úplné začátečníky.