Myslet v cizím jazyce je důležité. Proč? - Telf
Blog

Myslet v cizím jazyce je důležité. Proč?

Schopnost přemýšlet v cizím jazyce je důležitou součástí procesu, během kterého se cizí jazyk učíme. A ačkoliv by bylo skvělé se s touto schopností jednoho dne prostě a jednoduše probudit, realita bývá jiná. Přemýšlení v jiném než rodném jazyce je totiž třeba pravidelně cvičit a pilovat, výsledky však stojí za to. Proč a jak si cizí jazyk do myšlenek pustit?

Proč je dobré myslet v jazyce, který se chceme naučit

Důvodů, proč myslet v cizím jazyce, najdeme hned několik. Kromě toho, že si tím bystříme mozek, pomůže nám to se danou řeč mnohem lépe naučit. A to hlavně pokud jde o slovíčka. Právě ta se nám aktivním přemýšlením budou lépe ukládat do paměti, protože z pasivního memorování uděláte aktivní užívání.

Myslet v cizím jazyce má smysl.

Jakmile se cizí řeč stane součástí vašeho běžného denního přemýšlení, získají písmena na papíře reálnou podobu a vryjí se vám hluboko do paměti. Stačí pár minut denně a dané pojmy se stanou součástí vaší aktivní slovní zásoby, ze které je můžete vytáhnout kdykoliv bude potřeba mluvit. A samotné mluvení bude díky tomu o dost lehčí.

Jak začít myslet v cizím jazyce

Vynikajícím způsobem, jak nastartovat své cizojazyčné přemýšlení, je oblíbená samomluva neboli SELF TALK. Nepotřebujete k němu parťáka, bohatě si vystačíte sami a je to tak ta nejjednodušší cesta, jak s přemýšlením začít.

Myslete v cizím jazyce a povídejte si se sebou.

Představte si například, že sepisujete svůj běžný nákupní seznam. Říkáte si, co doma chybí, co bude potřeba nakoupit a v té chvíli jen přepněte. Jednotlivé potraviny začněte pojmenovávat v cizím jazyce, říkejte si jejich množství, bavte se sami se sebou a klidně si vše i zapisujte.

Nebo se rozhlédněte kolem sebe a popisujte, co vidíte. Sedíte u stolu s kávou? Popište, co na něm ještě leží. Díváte se na televizi? Řekněte si, jak se vám daný pořad líbí. Anebo při čištění zubů přemítejte, jaký jste měli den. To všechno samozřejmě v cizím jazyce.

S přibývajícími slovy se pak můžete pouštět i do mnohem složitějších věcí – pečení cukroví si ozvláštněte přemýšlením nad tím, jak slavíme Vánoce anebo zkuste komentovat, jak právě měníte žárovku.

Zkuste takové cvičení párkrát za den a berte to jako hru. Uvidíte, že za nějaký čas si na přemýšlení nejen zvyknete, ale věci, na které je fajn myslet, vás budou napadat samy od sebe. A ze svého oblíbeného cizího jazyka budete umět stále víc a víc!

Protože slova nestačí jenom číst, slova a jazyk se musí zažít! 🙂