4 tipy jak se přestat bát mluvit cizím jazykem - Telf
Blog

4 tipy jak se přestat bát mluvit cizím jazykem

Určitě to znáte. V kurzu nebo ve škole se učíte cizí jazyk, poctivě se snažíte memorovat nová slovíčka a posloucháte vše, co jen můžete. A jde vám to krásně! Říkáte si, že už rozumíte a i učitelům zvládáte v pohodě odpovídat, když se na něco zeptají. Jenže pak přijde zkouška „naostro“ – potkáte rodilého mluvčího nebo vyrazíte sami za hranice a najednou ze sebe nevydáte ani hlásku. Co s tím?

Učit se cizí jazyk vs. mluvit cizím jazykem

Strach z mluvení v cizím jazyce je zvláštní. Ačkoliv tvrdě makáme, sotva se před námi objeví cizinec, všechna naučená slovíčka se najednou vypaří z hlavy. Gramatikou si nejsme jistí, rudneme a koktáme a stěží ze sebe vysoukáme dvě, tři slova. Nepomáhá, že jsme to ještě minulý týden uměli, zvládli jsme dát dohromady i mnohem složitější věty a s učitelem jsme si parádně poklábosili o počasí. Teď najednou nic!

Učit se v klidu doma, ve známém a bezpečném prostředí, je totiž něco trochu jiného, než jít najednou do akce v neznámé situaci. V dané chvíli nás pohltí strach i to, že se dostaneme mimo svou komfortní zónu. V ní se cítíme dobře a uvolněně, což nám umožňuje lépe přemýšlet. Stres způsobený novou situací a vědomím toho, že je to najednou reálná skutečnost bez záchranné možnosti vrátit se zpět k češtině, nás může pořádně rozhodit.

Jak se nebát mluvit cizím jazykem

A to není žádná ostuda! Naopak jde o přirozenou věc, na kterou naráží snad každý student cizího jazyk a se kterou můžeme krok za krokem pracovat. Jak na to?

Tipy, jak se naučit mluvit cizím jazykem

1) Nevěšte hlavu

První a nejdůležitější krok! Děláte něco nového a s novými věcmi přichází strach a nervozita. Věřte, že obojí časem odezní a budete ze sebe mít o to lepší pocit! Chyby se dějí, jsou součástí učení a věřte, že žádný učený z nebe nespadl. Proto se nebojte a mluvte klidně s tisícem chyb, hlavně když budete mluvit.

2) Trénujte nanečisto

Zkuste najít člověka, kterému věříte, kamaráda, někoho z rodiny, s kým můžete trénovat. Je jedno na jaké jste úrovni, prostě jenom zkuste mluvit. Pokud si chcete připravit větší výzvu, můžete zkusit telefonické/online lekce a mluvit s lidmi, které neznáte. Přesně na to jsme odborníci.

3) Zkoušejte, zkoušejte a zkoušejte

Malé krůčky vedou k úspěchu. Nemusíte se hned pouštět do prezentace před kupou lidí, ale zkusit si na dovolené/výletě objednat kávu, zeptat se na něco v obchodě, poptat se na cestu, když budete mít možnost. Každá situace vám dodá sebevědomí a o to snazší bude pustit se do větších věcí.

4) Pochvalte se

Možná to zní hloupě, ale za každý svůj pokrok se upřímně pochvalte. Rozhodli jste se učit nový jazyk a to vyžaduje odvahu. A došli jste už tak daleko! Jestli nevěříte, podívejte se o rok zpátky – určitě jste toho neuměli tolik jako teď! A to si pochvalu rozhodně zaslouží.

Učit se cizí jazyk s radostí

Tak neváhejte a krůček po krůčku, slovo za slovem mluvte. A klidně mluvte s námi, rádi vám s cizí řečí pomůžeme.