Blog

Jak se nejlépe učit cizí jazyk? Podle studijního typu

Délka čtení: 10 minut

Naučit se cizí jazyk bývá docela zabíračka. Pilovat gramatiku, opakovat slovíčka, učit se číst, psát i mluvit. A přitom to může jít i lehce a s radostí, když budete znát svůj studijní typ. Že nevíte, o čem je řeč? Rádi vám to přiblížíme a hlavně poradíme, jak konkrétně vám váš studijní typ pomůže při učení cizího jazyka.

Studijní typy – co jsou zač?

Hlavní myšlenka, na které stojí metoda učení cizího jazyka podle studijního typu, je velice jednoduchá. Říká, že každý z nás je jedinečný, každému vyhovuje něco trochu jiného a každý z nás zkoumá okolní svět jinak. Očima, sluchem, dotekem, čímkoliv, čím vnímáme dění kolem a učíme se.

Smysl, který je náš dominantní, nám umožňuje vstřebávat nové informace primárně a nejlépe. Pro některé je to zrak, pro jiné sluch a někteří lidé si nejlépe pamatují věci, které si sami osahají a vyzkoušejí.

Právě podle těchto preferencí se lidé dělí na studijní typy, které svůj převažující smysl můžou využít ve svůj studijní prospěch. Budete-li vědět jak, můžete s pomocí typu zefektivnit své studium na maximum a mít z něj také o poznání větší radost. Protože vám prostě půjde lépe.

Pro každý typ totiž existují jasná doporučení a tipy, které vám pomůžou lépe si věci pamatovat, více je chápat a věnovat se také aktivitám, které vám budou přesně sedět. Informace díky nim budete nasávat mnohem efektivněji a aniž byste o tom mnohdy věděli. To zní parádně, že jo?

Tak jaké konkrétní studijní typy máme na mysli a jak s nimi máte pracovat?

1.     Vizuální studijní typ

Vizuálně založení lidé vnímají svět hlavně očima a nejlépe se učí věci, které vidí před sebou. Jak konkrétně toho využít?

Používáte-li výukové materiály, mějte je při učení před sebou, abyste na ně dobře viděli. Může jít o učebnici, vytištěné podklady nebo klidně o otevřenou stránku webového prohlížeče. Jakmile se na dané informace budete moci koukat, máte vyhráno.

Dívka se učí cizí jazyk s knihou a počítačem

Narazili jste při učení na neznámá slovíčka či gramatiku? Zapište si je, přehledně a nejlépe v kombinaci s obrázkem, nebo alespoň doplněné o barvy. Na podtržená či jinak odlišená slova se vám bude dobře dívat a budete si je lépe pamatovat. Obrázky využívejte i při učení obecně – slova si spojujte s vizuálními představami daných objektů.

Velkým pomocníkem vám bude i nástěnka. Dejte si ji někam, kde na ni dobře uvidíte a pěkně barevně a přehledně na ni umístěte všechny důležité informace – poznámky ke gramatice, koncovky sloves, členy podstatných jmen, prostě vše, co potřebujete dostat do hlavy.

Ve studijním prostředí se ovšem obrázkům a vizuálním šumům vyhněte, zbytečně by vás rušily a rozptylovaly. Ideálním místem pro vás bude uklizený pracovní stůl s absolutním minimem věcí.

Jak nejlépe se můžete volnočasově učit cizí jazyk?

  • Čtěte. Cokoliv můžete, kdykoliv můžete, pěkně v originále.
  • Používejte titulky. Při sledování filmů, seriálů i televize v daném jazyce. Svůj mozek tím opět nastimulujete vizuální informací.
  • Pracujte se zvukovými přepisy. Máte rádi podcasty? Výborně. Stáhněte si k nim i psaný přepis toho, co v nich zaznívá – najdete jej většinou na webových stránkách původních autorů. Při poslechu si ho souběžně čtěte a informace si lépe zapamatujete.
Muž čte knihu v cizím jazyce

2.     Auditivní studijní typ

Lidé, kteří si nejlépe pamatují věci, které k nim proudí skrze uši, řadíme mezi auditivní studijní typy. Jednoduše řečeno se dobře učí to, co slyší. Velice efektivním způsobem studia jsou pro ně tudíž jazykové lekce po telefonu, při kterých využívají primárně svůj sluch i hlas.

Pokud jste i vy spíše auditivní typ a potřebujete se naučit nová slovíčka nebo gramatické jevy, opakujte si je nahlas, se zavřenýma očima a klidně i několikrát po sobě. Stejně tak si nové informace i nahlas předčítejte – z učebnic, výukových materiálů, z knih. Jste-li naopak fanda nejrůznějších jazykových aplikací, pouštějte si u nich zvukovou stopu, kdykoliv to bude možné.

Dívka poslouchá a učí se cizí jazyk

Nebojte se využívat i známé oslí můstky! Připomíná vám slovíčko při vyslovení zvuk nějakého zvířete nebo stroje? Spojte si je v představách k sobě dohromady – slovo si díky tomu lépe zapamatujete a následně i vybavíte.

Při učení se dobře odizolujte od všech okolních ruchů a šumů. Hluk vás zaručeně rozhodí a naruší koncentraci a hledejte proto tiché a klidné místo, kde uslyšíte nejlépe jen sami sebe.

Jak nejlépe se můžete volnočasově učit cizí jazyk?

  • Poslouchejte. Podcasty, rádiové vysílání, audioknihy, oblíbené písničky – prostě cokoliv a čím více, tím lépe.
  • Vypínejte dabing i titulky. Chcete kouknout na oblíbený film nebo seriál? Pusťte si ho v originálním znění a pořádně nahlas, ať vše dobře slyšíte.
  • Mluvte sami se sebou. V autě při cestě do práce, v kuchyni při mytí nádobí, v parku při venčení psa. A vůbec se toho nebojte! Popisujte v daném jazyce, co vidíte, pojmenovávejte okolní věci, řekněte si, jak se zrovna cítíte, nebo jak jste se dneska měli. SELF TALK možná zní šíleně, posune vás ale o kus dál.
Žena mluví sama se sebou v cizím jazyce

3.     Kinestetický studijní typ

Lidé, kteří chvíli neposedí a nejlépe si zapamatují to, co si sami vyzkouší, patří mezi kinestetické studijní typy.  I pro ně existuje řada skvělých rad a tipů, které jim pomáhají lépe studovat cizí jazyk.

Jste-li kinestetici, je pro vás důležitý hmat a pohyb. Proto všechny výukové materiály mějte připravené v tištěné podobě, abyste je mohli vzít do ruky a dát se do pohybu. Nebojte, nemusíte hned běhat. Při učení choďte, houpejte se na židli, kývejte nohou nebo si klidně čmárejte do sešitu.

Poznámky při učení cizího jazyka

Jakmile se vrhnete na čtení, ukazujte si prstem na to, co právě čtete. Jakékoliv učení prokládejte častými pauzami a hlavně buďte stále aktivní. Ideální studijní prostředí najdete venku v otevřeném prostoru, kde se budete moci hýbat dle libosti.

Jak nejlépe se můžete volnočasově učit cizí jazyk?

  • Čtěte. A ukazujte si u toho prstem, zapisujte, choďte, kývejte nohou.
  • Poslouchejte. Cokoliv, co máte rádi – podcasty, audioknihy, písničky. Ovšem pozor – při pasivním poslechu lehce ztratíte pozornost, proto si vše pusťte do sluchátek a vyrazte ven na procházku.
  • Mluvte se sebou. Když vaříte, cestou pěšky do práce, když uklízíte byt. Spojte svou aktivitu s tím, že si pěkně anglicky popíšete, co děláte, jak se cítíte, co máte zrovna v ruce. Stojí to za to, to nám věřte.
Muž se prochází a učí cizí jazyk

Na závěr nejdůležitější tip pro každý studijní typ

Při naší výuce se studijními typy velmi pečlivě pracujeme a pomocí testů je u studentů zjišťujeme ještě před začátkem lekcí. Proto víme, že jde o velice efektivní způsob učení, který si studenti pochvalují a který jim celé studium zásadním způsobem zpříjemňuje.

Zároveň však víme, že žádný z nich není 100% vizuální, auditivní či pohybový typ. To není nikdo z nás. V každém z nás se naopak všechny tři typy doplňují a kombinují, a proto při učení nezanedbávejte aktivity vhodné i pro typy jiné, než jaký je zrovna ten váš. I když jste primárně vizuální člověk, pusťte si jazyk jen tak do sluchátek a v klidu poslouchejte. Anebo mluvte – se sebou i s ostatními, potichu i nahlas, mluvte, mluvte a mluvte.

Prostě vnímejte a nasávejte jazyk všemi smysly – právě tak se ho naučíte nejlépe.

Zjistěte svůj studijní typ a vrhněte se na studium cizích jazyků s naší pomocí. Těšíme se na vás 🙂