Přemýšlíte o studiu němčiny? Dobře děláte, čekají vás výhody doma i v zahraničí
Německo na západě, Rakousko na jihu, Švýcarsko skoro za rohem. Když se na to takhle podíváte, řekli byste si, že německy se u nás asi učí kdekdo. Přitom si na základní škole němčinu vybere ani ne čtvrtina všech žáků. Naštěstí tohle číslo poslední dobou roste, protože spousta lidí chápe, že je to dobrý tah do budoucnosti.
Německý jazyk z vás udělá zaměstnance roku
Univerzálním jazykem, kterým se domluvíte v mezinárodních firmách, zatím zůstává angličtina. Když k tomu ale umíte i německy, je to pořádná výhoda v kontaktu s německými klienty a společnostmi. Najednou úplně cítíte, jak se mezi vámi lámou ledy a v místnosti se oteplí hned o několik stupňů. Ať má váš německý nebo rakouský protějšek sebelepší angličtinu, vždycky si s vámi milerád popovídá svým rodným jazykem. A vy za to dostanete nějaké ty plusové body.
Němčina vám ale zvyšuje šance už během pracovního pohovoru. Vystřelí vás do čela a ostatní kandidáty hravě necháte za sebou. Žádaná bývá hlavně v technicky zaměřených oborech – uplatníte ji ale i kdekoli jinde.
S němčinou už se na dovolené neztratíte
Německo i Rakousko jsou krásné země, které stojí za to prozkoumat. Vyrazte s rodinou na týden do hor, na víkend k průzračným jezerům, navštivte historické hrady nebo si zajeďte na adventní trhy. A co se vám tam bude hodit ze všeho nejvíc? Němčina!
Objednáte si v restauraci to, co sami chcete, ne jen to, co můžete ukázat na obrázku. Zeptáte se kohokoli na cestu a nemusíte při tom vytipovávat studenty, kteří by podle vás mohli umět anglicky. A pokladní v supermarketu nebudete podávat 10eurovou bankovku, když nákup stojí 20 eur.
„Nedávno jsme byli na túře v Alpách, nedaleko Salzburgu. Po strmém výšlapu jsme došli k horské chatě s tím, že se před další cestou občerstvíme. A tady přišel kámen úrazu. Menu napsané v němčině, obsluha anglicky neuměla ani slovo a signál na překladač samozřejmě žádný. Sice jsme se rukama nohama nakonec domluvili, ale moc příjemné to nebylo. To pro mě osobně byla největší motivace naučit se aspoň základy němčiny, protože do Alp vyrážíme pravidelně,” popisuje studentka Iva.
Na kurzu němčiny se naučíte i česká slovíčka
Během studia brzy zjistíte, že čeština není němčině až tak vzdálená, jak se může na první pohled zdát. Dokud se nezačnete učit německy, tak vás nenapadne, kolik přejatých slov běžně používáme.
Co taková „šňůra”? Původ má v německém slově die Schnur. Nebo hovorový „šutr”. Ten jsme taky původně našli v němčině, a to dokonce ve dvou variantách – der Schotter a der Schutt. Obě bychom přeložili jako štěrk nebo suť. A když zůstaneme u písmena Š, máme tu třeba špacír (sloveso spazieren)nebo štrůdl (der Strudel). Německá slova jako vyšitá. Bez němců bychom taky nepoužívali slova jako flaška (die Flasche), kára (die Karre) nebo cícha (die Zieche).
Začnete vyvracet nejčastější mýty o němčině
O němčině a Němcích obecně se toho napovídá spoustu a ne vždycky je to úplně pozitivní. Když se ale začnete učit německy, přijdete na to, že spousta věcí má do pravdy daleko. Jaké jsou nejčastější mýty?
– Němčina není moc libozvučná
Přiznáváme, že na první poslech to tak může působit. Ale zapomeňte teď na výslovnost s českým přízvukem, kterou jste možná slýchali ve škole. Zkuste si místo toho pustit podcast, film nebo třeba seriál. Když dáte němčině šanci, dokáže vás vtáhnout.
– Němčina je zbytečně těžká
Sice to není nejjednodušší jazyk na světě, ale taková hrůza to s tou obtížností taky není. Ano, má svá pravidla, přes která nejede vlak. Když je ale pochopíte a budete je dodržovat, najdete v němčině příjemnou logiku a řád.
– Němci jsou nepřístupní
Určitě jste už taky slyšeli, jak jsou Němci chladní, odtažití, nepřístupní. Prý nemají ani smysl pro humor. Tohle všechno se ale rozplyne ve chvíli, kdy na ně promluvíte německy. Pak zjistíte, že dokážou být neuvěřitelně milí, přátelští a smíchy se s nimi budete popadat za břicho. Přece jen jsou to sousedi a jsou nám ve spoustě věcí hodně podobní.
Tak co, ještě váháte? Vyzkoušejte to s námi a my vám pomůžeme se do němčiny zamilovat. Vyberte si, jestli jí věnujete 5, 10, nebo 15 minut denně, a zbytek zařídíme my.